PRO ZDRAVOU A ÚRODNOU PŮDU...

Energetické zařízení Dráchov

Energetické zařízení firmy Equidomus v Dráchově tvoří šest zplyňovaích generátorů od německé firmy Spanner RE2 s plynovými motory o celkovém výkonu 316 kW elektřiny a 654 kW tepla. Jako palivo se využívají zbytky ze zpracování dřeva na místní pile v podobě štěpky. Elektřina je částečně spotřebována v pilařském provozu, částečně dodávána do sítě. Teplo se spotřebuje při sušení řeziva a štěpky.

Vedlejším produktem zplyňování dřeva je tzv. uhlíkový nedopal – biouhel. V generátorech firmy Spanner RE2 vzniká biouhel ve formě jemných fragmentů a je odnášen společně s plynem přes chladící potrubí do filtru, kde se odděluje a vynáší dopravníkem.

provozní hodiny7.000 za rok
spotřeba paliva1.750 tun
výroba elektřiny2.200 MWh
výroba tepla16.480 GJ
produkce biouhlu160 t
trvalé odstranění uhlíku478 t CO2 ek
úspora fosilních emisí z výroby elektřiny1,8 mil. t CO2 ek

Equidomus usiluje o certifikaci zařízení, resp. biouhlu pro vydávání certifikátů trvalého odstranění uhlíku. Bylo vypracováno hodnocení životního cyklu (LCA) podle certifikační metodiky pro biochar organizace Puro.earth. Výsledkem výpočtů je potvrzení, že 1 kg biouhlu, vyrobeného v energetickém zařízení Dráchov, trvale odstraňuje 2,99 kg CO2.

Uhlíkové certifikáty od Puro, označené jako CORC, potvrzující trvalé odstranění uhlíku a jsou obchodovány na dobrovolném trhu s uhlíkem. Equidomus jedná o obchodní dohodě s organizací Carbonfuture, která bude poskytovat i služby monitorování výroby i trvalého uložení biouhlu MRV.

Rozvojový projekt

Momentálně se připravuje projekt doplnění výroby elektřiny o tzv. služby síťové flexibility, konkrétně instalaci bateriového úložiště a zařízení pro odběr přebytků ze sítě. Díky tomu bude energetické zařízení Dráchov ideálním prvkem energetického společenství. Nabídne stabilní dodávky, vyrovnávání špičkové spotřeby i odběr přebytků.

Zdroj: https://www.uken.cz/blog/obcanske-energeticke-spolecenstvi-vs-spolecenstvi-pro-obnovitelne-zdroje-energie-kde-je-rozdil

Mohlo by vás zajímat

  • V České republice jsou ve stálém provozu pouze dvě takové zařízení. To druhé provozuje firma ENERGO Zlatá Olešnice ve Zlaté Olešnici a na rozdíl od Dráchovského zařízení pobírá provozní podporu na vyrobenou elektřinu.
  • Třetí zařízení je instalované v jihlavském podniku SEPOS, výrobcem zařízení je česká firma BOSS engineering. Jako palivo používá odpadní dřevotřísku a díky tomu je biouhel zatížen PAU látkami. Nehodí se proto k aplikaci do půdy, ale lze ho trvale uložit do betonových konstrukcí. Naše vývojová firma AIVOTEC k tomu aktuálně připravuje s VUT Brno a firmou SKANSKA vývovjový projekt.
  • Finská firma Xylo Gas vyvinula inovativní způsob řešení zplyňování vodní parou, který produkuje generátorový plyn se 60% vodíku!